Akú veľkosť rámu a kolies zvoliť

1. Ako vybrať veľkosť rámu bicykla
2.Ako vybrať veľkosť kolies bicykla

 

Chcete kúpiť nový bicykel sebe, partnerke alebo deťom? Ak máte vybrané, zostáva zvoliť správnu veľkosť rámu. Ukážeme vám, že aj tento proces môže byť v niekoľkých situáciách celkom zábavy. Výsledkom bude bicykel, ktorý svojmu jazdcovi padne ako dobre strihaný oblek. Skvele ovládateľný, pohodlný a prinášajúci presne tie pocity z jazdy, pre aké cyklistika koluje v našich žilách.

Chcem zistiť správnu veľkosť:

1.1 horského bicykla

1.2 cestného bicykla

1.3 detského bicykla

1.4 elektrobicykla

1.5 gravelu/cyklokrosového bicykla

1.6 mestského bicykla

 

1.1 Horské bicykle

Kategória horských bicyklov, tzv. „emtébéčiek“ je dnes poriadne široká. Preto môže hrať rozdiel, či vyberáte konzervatívneho „pevňáka“ na cestovanie a kochanie sa krajinou, alebo moderné „celopéro“ pre zábavu pod lanovkou a ďalšie uspokojenie adrenalínových túžob. Presvedčiť sa o tom môžete sami, keď ako správne zapálení bikeri porovnáte čísla pri geometrii kolies s odlišným zameraním jazdy. Pekne sa tie milimetre a sklony líšia. Preto odporúčame pozrieť sa na celú vec trochu viac zoširoka. Viete napríklad, aké sú vaše osobné preferencie? Kde budete najčastejšie jazdiť a koľko času máte na to byť v sedle? Pri horskom bicykli platí, že pocity môžu niekedy prevážiť samotné meranie. Okrem výšky postavy existuje aj meranie výšky rozkroku (a tam prichádza tá sľubovaná zábava). Podrobne túto techniku popisujeme pri cestných bicykloch.

TIP č. 1
Pokiaľ zistíte, že sa nachádzate presne medzi dvoma rámovými veľkosťami platí, že pri voľbe tej väčšej získate stabilnejší a pokojnejší bicykel s nepatrne väčším priestorom medzi sedlom a riadidlami. Taktiež sedlovú rúrku nebudete musieť vyťahovať z rámu až k oblakom, aby ste našli ideálny posed. Naopak pri voľbe menšieho rámu bude celý bicykel živší a hravejší. Ideálnu pozíciu pre dlhé vychádzky však môžete hľadať o niečo ťažšie.

TIP č. 2
Viete k vášmu horskému bicyklu, ktorý pôjde do „cyklistického dôchodku“ dohľadať na stránkach výrobcu geometriu? Potom nie je nič jednoduchšie ako ju porovnať s geometriou nového MTB – vybraného nástupcu. Pri porovnávaní odporúčame porovnať aj dĺžky predstavcov. Tie môžu posed pekne natiahnuť alebo skrátiť. Predtým bývali predstavce všeobecne dlhšie.

TIP č. 3
Univerzálnu tabuľku rámových veľkostí vždy berte iba ako orientačnú. U jednotlivých výrobcov horských bicyklov sa môže označenie trochu líšiť. Jeden dá na výber z troch veľkostí a ďalší pokojne z piatich. Výsledok je napríklad, že M je pri inej značke L.

1.2 Cestné bicykle